דקטון או אבן קיסר – יתרונות וחסרונות ומה כדאי לכם?

שיש למטבח

השאלה מה עדיף מבין שיש דקטון או שיש אבן קיסר היא אחת ההתלבטויות הנפוצות בקרב מי שמעוניין לרכוש שיש למטבח ולמרבה ההפתעה, מעט קשה למצוא תשובה חד משמעית ויש לזה כמה סיבות שעליהן נרחיב בשורות הבאות.

למרות זאת אנו בטוחים שהבחירה באבן קיסר או דקטון יכולה להיות הרבה יותר פשוטה ממה שאתם חושבים אך כדי לעשות את זה יש צורך להבין תחילה באילו משטחים מדובר, מה ההבדלים בינהם ובעיקר מה יותר מתאים לצרכים ולכיס שלכם.

חברת 'שיש אלחי' הינה משווקת מורשית של אבן קיסר ודקטון ואנו מומחים בהתקנת ושיווק של עשרות סוגי שיש נוספים.

מהם משטחי דקטון ואבן קיסר?

לפני שקובעים מה עדיף, חשוב להבין תחילה באילו משטחים מדובר וכפי שתראו בהמשך, יש כמה נקודות חשובות במיוחד שמרבית האנשים אינם מודעים אליהן ולכן אינם יכולים להגיע אל ההחלטה הנכונה על בסיס רציונלי.

הדבר הראשון והבולט ביותר היא העובדה שאבן קיסר או דקטון אינם עשויים משיש טבעי כמו לדוגמה שיש גרניט (משטח מעולה דרך אגב) שנוצר בטבע ונחצב מהאדמה. שני המשטחים מיוצרים במפעלים בדחיסה של חומרים שונים וחימום לטמפרטורה גבוהה במיוחד עד לקבלת המשטחים המרהיבים דמויי השיש.

העובדה שלא מדובר בשיש טבעי אינה צריכה להטריד אתכם מהסיבה הפשוטה ששני המשטחים איכותיים מאוד ומגלים עמידות גבוהה שמתאימה במיוחד לשימוש במטבח.

מעבר לכך יש שיטענו שעצם העובדה שדקטון ואבן קיסר מיוצרים במפעל תחת פיקוח והשגחה, מאפשרת ליצרנים לשפר אותם באופן מתמיד ולפתח דגמים עם מגוון עצום של עיצובים שקולעים לכל טעם – עניין שבשיש טבעי עשוי להתגלות מעט בעייתי וזאת מפני שהמראה שלו נוצר באופן טבעי והמשטחים נמכרים לצרכן כמו שהם בלי אפשרות לשנות צבעים או מרקמים.

מעבר לעובדה שאבן קיסר ודקטון אינם טבעיים, יש נושא חשוב מאוד שלא מרבים לדבר עליו והיא העובדה שחברת אבן קיסר משווקת למעשה שני סוגי משטחים. הראשון הוא משטח עשוי קוורץ ואילו השני הינו משטח פורצלן.

דקטון לעומת זאת הינו משטח עשוי פורצלן שמיוצר על ידי חברת 'קוסנטינו' מספרד. אותה חברה אגב מייצרת גם משטחי קוורץ תחת המותג סיליסטון.

לאור הנתונים האלה חשוב להבין את ההבדלים בין משטחי פורצלן לבין קוורץ ולאחר שהחלטתם מה עדיף לכם, צריך להשוות בין אבן קיסר פורצלן לבין דקטון או לחילופין, בין אבן קיסר קוורץ לבין סיליסטון.

שיש דקטון למטבח

ההבדל בין קוורץ לפורצלן

הרכב החומרים השונה יוצר גם תכונות שונות ולכן יש הבדל בין משטחי קוורץ לפורצלן. ההבדלים האלה באים לידי ביטוי בעיקר בתכונות הבאות וכדי להבין את העניין לעומקו, אנו ממליצים לקרוא את המדריך על סוגי שיש למטבח שפרסמנו באתר ושמפרט באופן יוצא דופן על ההבדלים בין כל המשטחים והסוגים.

היתרונות של משטחי פורצלן (דקטון)

שיש פורצלן ובכללם דקטון נחשבים כיום לסוג המשטחים אולי העמיד ביותר שמיוצר במפעלים ושאתם יכולים לרכוש למטבח שלכם.

היתרונות של משטחי פורצלן באים לידי ביטוי בכמה היבטים:

  1. עמידות גבוהה לחום וקור – עד כדי כך שאתם יכולים להניח ישירות על השיש סירים חמים מאוד שזה עתה ירדו מהכיריים.
  2. עמידות לשחיקה ולשריטות – פורצלן הוא כל כך עמיד עד כדי כך שאתם יכולים לחתוך מזון ישירות על דקטון מבלי לפחד שהוא ישרט או מבלי שתזדקקו לקרש חיתוך.
  3. עמידות ללכלוך – לכלוך לא הולך טוב על מטבח ופורצלן כמו דקטון מביא לכם יתרון משמעותי שהוא היכולת לנקות את המשטח עם מגוון חומרי ניקוי בלי לפחד שהוא ינזק. כמו כן פורצלן הוא משטח עם מעט מאוד נקבוביות ולכן דוחה כתמים ואינו מאפשר להם להשתקע בתוכו.

הערה חשובה! חשוב לציין בנקודה זאת שקיימים הרבה סוגים של משטחי פורצלן אך לא כולם באותה הרמה והאיכות, בטח לא ביחס למשטח דקטון שנחשב לאיכותי במיוחד.

מעבר לכך, אף על פי שלפורצלן יש יתרונות רבים, לא כל המשטחים שעשויים מפורצלן מגלים את אותם יתרונות ויש כאלה שיהיו עמידים יותר (כמו דקטון) או פחות (כמו מספר סוגים אחרים של פורצלן).

פורצלן לבן

היתרונות של משטח קוורץ (אבן קיסר)

יש מספר סוגים של משטחי קוורץ שמשווקים בארץ כשאבן קיסר הוא בלי ספק הנפוץ שבהם ויש לכך מספר סיבות.

  1. ידעתם שאבן קיסר מעניקה אחריות לכל החיים עבור משטחי הקוורץ שלה? מדובר ביתרון משמעותי שמעיד על איכות המשטח.
  2. בניגוד למשטחי פורצלן, משטחי קוורץ ניתנים לתיקון. משמע אם המשטח קיבל מכה ויש בו שבר, במקרים רבים ניתן לתקן אותו באופן טוב למדי. בפורצלן לעמת זאת זה לא כל כך אפשרי.
  3. המחיר של אבן קיסר קוורץ זול יותר באופן משמעותי ביחס לדקטון.
  4. אף על פי שדקטון עולה על משטחי קוורץ בכמה נקודות, זה לא הופך את משטחי אבן קיסר קוורץ ללא טובים. ההיפך, מדובר במשטח סופר איכותי ושימושי למטבח שלכם.

כדאי להכיר – אבן קיסר פורצלן

כאן המקום לציין שבנוסף לדקטון קיים גם אבן קיסר פורצלן שתכונותיו דומות במובנים רבים לדקטון. למען הסר ספק, אם אתם מתכוונים לרכוש פורצלן, עליכם להשוות דקטון אל אבן קיסר פורצלן ולא אל אבן קיסר קוורץ הנפוץ והמוכר יותר מפני שאף על פי שקוורץ נחשב לחומר איכותי מאוד, הוא אינו עמיד לחום, לשריטות וללכלוך כמו הפורצלן וכפי שהזכרנו קודם לכן, לאבןן קיסר קוורץ יש את היתרונות שלו ביחס למשטחי פורצלן.

אבן קיסר 1111
אבן קיסר 1111

כדאי להכיר – סיליסטון

ציינו בהרחבה שלא ניתן להשוות דקטון אל משטח קוורץ של אבן קיסר וכדי שההשוואה תהיה נכונה, צריך להשוות את סוג המשטח הדומה לו כך שאם מחפשים השוואה אל דקטון, צריך להשוות אותו אל אבן קיסר פורצלן.

אך מה קורה כשרוצים להשוות את משטחי הקוורץ של אבן קיסר? התשובה היא משטח בשם סיליסטון שמיוצר על ידי אותה חברה שמייצרת את הדקטון. גם כאן מדובר במשטח קוורץ איכותי במיוחד שחברת קוסנטינו מעניקה עליו נכון לכתיבת שורות אלה 25 שנות אחריות.

דקטון או אבן קיסר – הבחירה הנכונה

למרות שהדרך הנכונה להשוות בין שני המשטחים היא כפי שהסברנו להעמיד את הדקטון מול אבן קיסר פורצלן, אך לפני שנעשה את זה, אנו קשובים לרחשות הלב של מרבית לקוחותינו ומבינים שכששואלים מה טוב יותר, אבן קיסר או דקטון, הכוונה בדרך כלל למשטח הקוורץ המוכר של אבן קיסר לעומת הדקטון.

נתחיל מהסוף – שני המשטחים פשוט יוצאים מן הכלל ומתאימים לכל מטבח באופן מושלם.

יחד עם זאת כדי לבצע את הבחירה הנכונה, אנו ממליצים לעקוב אחרי הנקודות הבאות:

  1. תקציב – דקטון יהיה יקר יותר ממשטחי קוורץ של אבן קיסר וההפרשים במטבחים גדולים יכולים להגיע לאלפי שקלים. האם צריך להשקיע כל כך הרבה כסף? ממש לא חייבים מפני ששני המשטחים ישרתו אתכם באופן מעולה. אם יש לכם את התקציב מצד שני והתחברתם אל היתרונות של הדקטון (אלה שהסברנו קודם לכן ושתוכלו לקרוא בהרחבה בעמוד הדקטון באתר), אז בהחלט מומלץ לבחור בדקטון. בשורה התחתונה, לתקציב מאוד גבוה מומלץ דקטון ולתקציב נמוך יותר מומלץ בחום אבן קיסר קוורץ.
  2. נראות – הן לדקטון והן לאבן קיסר יש קטלוג דגמים מרשים במיוחד שיקלע לטעם של כל אחת ואחד. היום המטבח מהווה חלק מרכזי בכל בית ועל כן חשוב לצפות בקטלוגים ולראות למה אתם הכי מתחברים. קחו שלושה דגמים של אבן קיסר שהכי אהבתם והשוו אותם לשלושה דגמים אהובים של דקטון. זה המקום לשתף גם את בן או בת הזוג.
  3. שימושיות – זה נכון שקל יותר לנקות דקטון ביחס למשטח קוורץ אבל זה לא אומר שצריך להיות קשה לנקות משטח קוורץ איכותי. מה שאנו מנסים לומר לכם זה שלמרות שלדקטון יש יתרונות בכמה מובנים, תתפלאו לשמוע כמה אנשים שרכשו דקטון אינם מנצלים את היתרונות האלה וביום יום היתרון הזה לא תמיד מורגש (תלוי בהתנהגות הצרכן ולא כל אחד מוכן להניח סיר רותח על השיש או לחתוך עליו אוכל בלי משטח חיתוך). מנגד הרבה מתקינים מפחידים צרכנים שאי אפשר לתקן משטח דקטון אם הוא נשבר. זה נכון אך מדובר בתופעה נדירה שלא בהכרח מעידה על הכלל.

בסיכומו של דבר, אין בחירה טובה יותר, יש בחירה מתאימה יותר. התמקדו בשלושת הסעיפים וגלו מה הכי תואם את הציפיות שלכם ומה הכי מתאים לשימוש שלכם ואל תתפתו לרכוש משטח כלשהו רק כי למתקין שיש שפניתם אליו זה פשוט יותר משתלם…

רוצים לשמוע עוד? לייעוץ חינמי ולהצעות מחיר אטרקטיביות פנו אלינו ונשמח לסייע.